چهارشنبه 12 فروردین 1388
 تصویر
به نوشتۀ یک روزنامۀ ژاپن، تعدادی از متخصصان ایرانی برای آماده‌سازی مقدمات شلیک یک موشک در کره شمالی، به این کشور سفر کرده‌اند. پیونگ یانگ اعلام کرده است که اوایل ماه آوریل، ماهواره‌ای مخابراتی به فضا خواهد فرستاد.

به گزارش سلام به نقل از دویچه وله ، روزنامه ژاپنی "سانکی شیمبون" در شماره روز یکشنبه (۲۹ مارس - ۹ فروردین) به نقل از محافل مطلع گزارش داد که ۱۵ متخصص صنایع موشک‌سازی از ایران، در ابتدای ماه جاری میلادی (مارس) وارد کره شمالی شده‌اند. کره شمالی رسما اعلام کرده است که بین ۴ تا ۸ آوریل (در ده روز آینده) یک ماهواره مخابراتی، به کمک یک موشک حامل، به فضا پرتاب خواهد کرد.


ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی، در مقابل نگرانند که کره شمالی در این پروژه، قصد آزمایش یک موشک دوربرد را داشته باشد. این کشور در سال ۱۹۹۸ با پرتاب یک موشک دوربرد از نوع "تائه پودونگ ۱" نگرانی جامعه جهانی را برانگیخت.

بر اساس برآوردهای ایالات متحده، پرتاب ماهواره در ابتدای ماه آوریل می‌تواند با موشک حاملی از نوع "تائه پودونگ ۲" صورت گیرد. این موشک را پیونگ یانگ در ژوئیه ۲۰۰۶ با موفقیت آزمود. برد اسمی "تائه پودونگ ۲" تا خاک ایالات متحده می‌رسد. دولت ژاپن روز جمعه به ارتش این کشور فرمان داد که در صورتی‌که موشک‌های کره شمالی به سمت این کشور شلیک شوند، آنها را هدف قرار دهند. آمریکا ناوهای جنگی خود را در آب‌های ژاپن مستقر کرده است و کره شمالی تهدید کرده که در این مورد با شورای امنیت سازمان ملل گفت‌وگو خواهد کرد.

ایران روز دوم فوریه سال جاری، نخستین ماهواره خود (امید) را با موشک "سفیر ۲" به فضا فرستاد. غرب بیم آن‌را دارد که جمهوری اسلامی این فناوری را در خدمت برنامه‌های موشکی خود بگیرد. غرب همچنین ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای اتمی متهم می‌کند.

منبع خبر :  
- سلام 
- انجمن هوافضا

کد موسیقی برای وبلاگ