شنبه 2 خرداد 1388

  رئیس پروژه توازن نظامی اسرائیل: ایرانی‌ها لایق ستایش هستند 

صدای شیعه - شبکه المنار ارگان رسانه‌ای حزب‌الله لبنان در گزارشی اعلام کرد: «اسرائیل پس از انجام این آزمایش به شدت از این موضوع ابراز نگرانی کرد.
کارشناسان اسرائیلی گفتند که سوخت جامد و سرعت بالای این موشک فرصت را برای سیستم‌های پدافند بسیار کم می‌کند تا سجیل 2 را مورد هدف قرار دهند. هدف قرار دادن این موشک توسط سیستم‌های دفاعی بسیار مشکل است و این یک تکنولوژی جدید در ایران است. این مساله باید مورد اهتمام ویژه‌ی ما قرار گیرد و نشان‌دهنده‌ی دستاوردهای ایران است. آنها ارزش و استحقاق ستایش را دارند».

المنار افزود: «اسرائیل از موشک جدید ایران سخت نگران است. این موشک ویژگی‌های مهمی از جمله جایگزینی سوخت جامد به جای سوخت معمولی و همچنین نصب سریع بر روی سکوی پرتاب داشته و بسیار مهم ارزیابی می‌شود. همچنین این موشک با سوخت جامد قابلیت آن را دارد تا به تولید انبوه رسیده و در انبارها ذخیره شود. موشک‌های سوخت مایع چنین قابلیتی را ندارند».

در همین چارچوب ایتان بن الیاهو فرمانده‌ی نیروی هوایی اسرائیل گفت: «ایرانی‌ها تمام قدرت و وقت خود را صرف موشک‌هایشان می‌کنند، اولویت اول آنها جنگنده‌ها نیستند. آنها می‌دانند که ما می‌توانیم با جنگنده‌های آنها مقابله کنیم، ولی مقابله با موشک‌ها بسیار سخت‌تر است. بنابراین آنها تعداد، برد و سوخت این موشک‌ها را به شکل پیوسته تغییر داده و در این زمینه موفق هستند».

الون بن داوید تحلیلگر نظامی تلویزیون اسرائیل گفت: «آنچه که اسرائیل را نگران کرده زرادخانه‌ی موشکی ایران است. آنچه باعث وحشت ما شده این است که آنها می‌توانند با ما جنگ موشکی را برای مدتی طولانی ادامه دهند. این مساله برای ما بسیار آزار دهنده است. بویژه اینکه این موشک‌ها در اینده‌ای نزدیک به کلاهک‌های اتمی هم مجهز می‌شوند».

تال عنبر متخصص و کارشناس موشک‌های بالستیک گفت: «موشک‌ سجیل به ایران این امکان را می‌دهد تا موشک‌های خود را به سمت ما در مدت زمانی کوتاه شلیک کند. این مشکل بزرگی برای سیستم‌های دفاعی ما بوجود می‌آورد. همچنین ایران قادر خواهد بود تا موشک‌هایی با دقت بالای بیشتر در اصابت به هدف را نیز تولید کند».

اما یفتاح شابیر رئیس پروژه‌ی توازن نظامی در موسسه‌ی پژوهش‌های ملی اسرائیل معتقد است که تکنولوژی و فن‌آوری که ایران در موشک سجیل به نمایش گذاشت بسیار جدید و پیشرفته است. وی گفت: «این نشان دهنده‌ی دستاوردهای ایرانیان است و آنها ارزش و استحقاق ستایش را دارند».
یواف لیمور تحلیلگر نظامی تلویزیون اسرائیل نیز گفت: «پیشرفته‌ترین سیستم دفاع موشکی ما یعنی حیتس 3 که در حال پیشرفت و ساخت است با مشکلات بسیاری برای شناسایی و هدف قرا دادن سجیل 2 مواجه است. این موشک‌ و ظرفیت‌های موشکی ایران در ساخت و ارسال ماهواره یک دردسر بزرگ برای اسرائیل به وجود آورده است. این مساله سیستم‌های دفاعی ما را حقیقتا به چالش می‌کشد».
 
همچنین روزنامه‌ی هاآرتس چندی قبل نوشته بود که دولتمردان ایران از اینکه بتوانند به تعداد خودروهایی که در این کشور تولید می‌کنند، موشک بسازند احساس لذت و غرور می‌کنند.

در همین راستا دولت آمریکا موافقت کرد تا ادامه‌ی کمک مالی به سیستم پدافند حیتس 3 را که برای اسرائیل و فقط برای رویارویی با موشک‌های ایران ساخته می‌شود را بپذیرد. این تصمیم در هنگام دیدار و گفتگوی استراتژیک سالیانه‌ی مسئولان آمریکایی و اسرائیلی این هفته در واشتگتن اتخاذ شد. 

 

«سجیل 2» همان «شاهین» پاکستان است! 

 

سرویس بین‌الملل «تابناک» ـ موشک «سجیل 2» که هفته گذشته ایران خبر پرتاب آزمایشی موفقیت آمیز آن را اعلام کرد، با کمک فناوری‌ها و متخصصان پاکستانی تولید شده است!

روزنامه «جورزالم پست» به نقل از کارمند انستیتو تحقیقاتی امنیت ملی رژیم صهیونیستی مدعی شد که موشک «سجیل 2» با استفاده از فناوری موشک‌های شاهین پاکستان طراحی و ساخته شده است.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، این روزنامه صهیونیستی سعی کرده است با طرح این موضوع موفقیت کم نظیر ایران در دستیابی به پیشرفته ترین فناوری‌های ساخت موشک را کم رنگ نماید.

«جورزالم پست» با اشاره به اظهار نظر یکی از کارمندان انستیتوی تحقیقاتی امنیت ملی رژیم صهیونیستی به نام «افتا شپیرا» مدعی شده است که مشخصات اصلی «سجیل 2» به موشک‌های «شهاب 3» ایران شباهتی ندارند و نمونه‌های پاکستانی را یادآوری می‌کنند.

شپیرا تأکید کرده که فناوری‌هایی که در طراحی موشک «سجیل 2» بکار رفته مشابه موشک‌های «شاهین» پاکستان است.
طرح این موضوع از سوی یک روزنامه صهیونیستی در حالی است که  موشک‌های «شاهین 1 و 2» پاکستان که با نام «هاتف» نیز شناخته می‌شوند، در واقع مدل‌های بومی شده موشک‌هایM-11 است که در چهارچوب همکاری‌های نظامی چین با پاکستان در زمینه موشکی از سوی چینی‌ها در اختیار اسلام آباد قرار داده شد. بر همین اساس بود که موشک بالستیکی پاکستان  با نام  «شاهین1» در سال 1999 بود.

وجه تمایز موشک مذکور یا М-11А با نمونه قبلی افزایش طول آن به میزان دو متر و برد مؤثر آن تا 500 کیلومتر بود. برد موشک شاهین -1 بیش از 750 کیلومتر بوده  که به خاطر افزایش طول بخش موتور آن میسر شده است.

همچنین ماکت موشک «شاهین2» برای نخستین بار در رژه نظامی 23 مارس سال 2000 به نمایش گذاشته شد.
بر خلاف موشک‌های تک پله‌ای «شاهین1»، موشک‌های نسل دوم دو پله‌ای (دارای دو موتور شتاب دهنده) هستند و به همین خاطر توان انهدام اهداف در مسافتی بیش از 2000 کیلومتر را دارند.

 یک وجه تمایز مهم دیگر بر خلاف سیستم اینرسی موشکی‌های «شاهین1» آن است که کلاهک‌های موشک «شاهین2» مجهز به سیستم‌های مادون قرمز هدفگیری خودکار است. به لطف این سیستم دقت هدف‌گیری «شاهین2» به 50 متر رسیده، در حالی که این شاخص در موشک‌های «شاهین1» بیش از 200 متر است. با افزایش طول موشک «شاهین2» به تغییر خودروی حامل آن نیز نیاز بود و به همین خاطر یک خودرو شش چرخه قوی برای این منظور تولید شد.

مشخصات برشمرده، نشان می‌دهد که تفاوت‌های اساسی مانند نوع سوخت و دقت در هدفگیری میان این دو نوع موشک وجود دارد و همان گونه که پس از پرتاب موشک «سجیل2» رسانه‌ها و مقامات صهیونیستی موضعگیری‌های شدیدی  ـ که حکایت از ترس داشت ـ در پیش گرفتند، اکنون در پی کم رنگ کردن این موفقیت با طرح مباحثی مانند فناوری غیربومی این موشک جدید هستند.

کد موسیقی برای وبلاگ