X
تبلیغات
رایتل
یکشنبه 22 شهریور 1388

فارس: وزیر راه و ترابری با تاکید بر اینکه تائید خبر فروش 20 فروند بوئینگ توسط آمریکا به ایران تنها در صلاحیت شخص رئیس جهوری است، گفت: در صورت امکان این مسئله را در جلسه عصر امروز هیأت دولت مطرح و پیرامون آن بحث خواهیم کرد.


حمید بهبهانی در خصوص تاریخ تحویل 20 فروند هواپیمای بوئینگ از طرف کشور آمریکا به ایران، اظهار داشت: این خبر تا کنون در سطح وزارتخانه مطرح نشده و تأیید یا تکذیب آن تنها در صلاحیت رئیس جمهور است.

وی با اشاره به اینکه سازمان هواپیمایی کشوری در جریان این خبر قرار نگرفته است، تصریح کرد: در صورت صحت این خبر، این اقدام از سوی سیاستمداران دولت آمریکا صرفنظر از سیاست‌ها عملی بشردوستانه است.

وزیر راه و ترابری خاطرنشان کرد: این امکان وجود دارد که در یک هواپیما که از کشور ایران پرواز می‌کند، چندین مسافر مختلف از کشورهای متعدد حضور داشته باشند و به همین دلیل امنیت پرواز بحثی بین‌المللی تلقی می‌شود.

بهبهانی تأکید کرد: تحریم ورود هواپیما و قطعات آن به ایران به مثابه تحریم تمامی کشورهای جهان است.

بنابراین گزارش، روز گذشته بلافاصله پس از انتشار خبر "تصمیم آمریکا برای تحویل 20 فروند بوئینگ به ایران "، توسط خبرگزاری فارس، برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها عجولانه این موضوع را تکذیب کردند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری نیز در گفت‌وگو با فارس، بدون تأیید یا تکذیب این خبر، از زمان دقیق تحویل هواپیماهای بوئینگ از سوی آمریکا به ایران اظهار بی‌اطلاعی کرده بود.
روز گذشته یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: رئیس جمهور آمریکا برای جلب نظر ایران به انجام مذاکره معادل 5/2 میلیارد دلار بوئینگ و قطعات هواپیما به ایران تحویل می دهد.

وی افزود: پیام های رئیس جمهوری آمریکا به ایران برای تحویل این هواپیماها بعد از قطعی شدن انتخاب محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم ایران فرستاده شده است.

وی اظهار داشت: قیمت حداقل این هواپیماها 75 میلیون دلار و حداکثر 120 میلیون دلار است که تخمین زده می شود، تعداد این هواپیماها 20 فروند هواپیما باشد.

وی یادآور شد: برخی از این هواپیماها و قطعات آن در حال تحویل از طریق کشور ونزوئلا به ایران است.
وی تاکید کرد: هزینه این هواپیماها از محل اموال بلوکه شده ایران تامین شده است. تمامی این هواپیماها نو و تولید سال 2009 - 2008 میلادی است.

میزان اموال بلوکه شده ایران در آمریکا با احتساب سود آن حداقل 40 میلیارد دلار می باشد.
 
دارایی های اولیه بلوکه شده ایران در آمریکا به حدود 18 میلیارد دلار می رسد که شامل اموال دیپلماتیک، وجوه نقدی، خریدها و تجهیزات نظامی (اف 14) و غیر نظامی می شود که پس از 13 آبان 1358 از سوی ایالات متحده آمریکا مسدود و توقیف شد.

کد موسیقی برای وبلاگ