سه‌شنبه 20 بهمن 1388

وزیر راه و ترابری از خروج داوطلبانه 3 فروند هواپیمای توپولوف از گردونه حمل و نقل هوایی کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، حمید بهبهانی دوشنبه شب در حاشیه بهر‌برداری چند طرح راه‌آهن خراسان در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا توپولوف از ناوگان هواپیمایی کشور حذف می‌شود، اظهار داشت: توپولوف دو مدل دارد که یک مدل آن تی.‌یو 154 است که در حال حاضر در ایران وجود دارد و نوع دیگر آن که تازه ساخته می‌شود تی.یو 204 است که قوی بوده و با هواپیماهای غربی برابری می‌کند البته هواپیمای دیگری به‌نام سوپرجت هم است که هنوز بر روی اینها تصمیمی نگرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه تلاش ما این است که هواپیماهایی داشته باشیم که مردم از آنها راضی باشند، گفت: اخیرا سه هواپیمای توپولوف تابان به طور داوطلبانه از گردونه ناوگان هوایی کشور خارج شده است.

بهبهانی همچنین از تعیین مهلت برای اینکه دیگر خلبان خارجی نداشته باشیم خبر داد و عنوان داشت: از این پس هواپیماهای ما باید توسط خلبانان ایرانی اداره شوند.

وی در ارتباط با سئوال خبرنگاری پیرامون علت تاخیر اجرای قطار سریع‌السیر مشهد ـ تهران نیز بیان داشت: قرار بود سرمایه‌گذار خود مطالعه کرده، سرمایه‌گذاری کرده و بعد از اتمام آن را بهره‌برداری کند اما به دلیل هزینه بالای آن این امر به تاخیر افتاده است.

وزیر راه دولت دهم هزینه آن را حدود 12 میلیارد یورو دانست و اظهار داشت: این نوع قطارها هم‌اکنون در 2 تا 3 کشور بیشتر وجود ندارد بنابراین ما در فکر آن هستیم علاوه بر پیگیری این قطارها قطاری مانند آنچه برای اصفهان، قم، تهران به عنوان قطار سریع‌السیر در نظر گرفته شده است را در نظر بگیریم.

وی گفت: این قطارها با 350 کیلومتر در ساعت حرکت می کنند و امکان آن تا 400 کیلومتر در ساعت نیز وجود دارد که طراحی شده و به زودی به مرحله اجرا در بیاید.

بهبهانی ادامه داد: برخلاف قطارهای مغناطیسی این قطارها بر روی ریل حرکت می‌کنند و برای مشهد که یکی از نقاط زوارخیز و پرمسافر است ضروری است.

وی در ارتباط با قطار مشهد ـ گرگان نیز عنوان داشت: این مسئله ما جزو برنامه گذاشتیم که خودمان شروع کنیم تا به لطف خداوند سرمایه‌گذار پیدا شود.

به گفته وزیر راه و ترابری برای راه‌آهن مشهد چابهار نیز مجری انتخاب شده است.

وزیر راه با بیان اینکه علاوه بر فعالیت‌های موفق راه‌آهن عملکرد فرودگاه مشهد نیز قابل توجه است، تصریح کرد: این فرودگاه بعد از تهران از فرودگاه‌های پرمشغله بوده که خدمات خود را به زائرین امام هشتم ارائه می‌دهد.

بهبهانی با اشاره به اینکه این فرودگاه در حال حاضر با 24 نقطه خارج از کشور ارتباط دارد، اظهار داشت: آخرین مطلبی که توسط این فرودگاه در حال بررسی است برقراری ارتباط با مالزی و آلمان است.

وی ابراز داشت: برقراری ارتباط با مالزی به دلیل آنکه روادید نمی‌خواهد راحت‌تر است.

کد موسیقی برای وبلاگ