پنج‌شنبه 7 مرداد 1389

هواپیمایی که قبل از ورود به تاجیکستان نابود شد!


هواپیمای بدون سرنشین "MQ-9 Reaper" از هواپیماهای جدید و دارای ظرفیت شکاری بالایی محسوب می‌شود

اسناد محرمانه در باره جنگ افغانستان که سایت "ویکی لیکس" انتشار داده، اطلاعاتی را نیز درباره جهتگیری یک هواپیمای آمریکایی به قلمرو تاجیکستان در سال گذشته در بر دارد.
طبق یکی از مدارک درزشده، این هواپیمای  که "Reaper MQ-9" نام دارد، 13 سپتامبر سال 2009 در جریان یکی از عملیات در افغانستان از کنترول نظامیان آمریکایی خارج شد و "خودسرانه" به سمت قلمرو تاجیکستان روانه شد.
آن زمان تلاشهای مکرر نیروهای هوایی آمریکا برای تحت کنترزل درآوردن آن نتیجه‌ای نداده و آنها ناچار شده‌اند این هواپیمای "سرکش " را قبل از ورود به فضای تاجیکستان نابود کنند.
برای نابود ساختن آن، از جنگنده "F-15E" استفاده شده است.
این جنگنده از فرودگاه بگرام به هوا بلند شد و با پرتاب موشک "AIM-9 Sidewinder" هواپیمای بدون سرنشین "Reaper MQ-9" را در منطقه‌ای کوهستانی و غیرمسکونی در شمال افغانستان و در نزدیکی مرز تاجیکستان از پا درآورد.
پس از آن که موشک پرتاب شد ناگهان ارتباط با این هواپیما دوباره برقرار شد، ولی دیگر دیر شده بود.  

منابع نظامی آمریکا می‌گویند هواپیمای نابودشده 13 میلیون دلار ارزش داشته است.
به گفته آنها، هواپیمای "Reaper MQ-9" با دوربینهای پیشرفته راداری و توانمند و همچنین با موشکهای موسوم به "Hellfire" و بمبهایی که 500 پوند (حدود 230 کیلوگرم) وزن دارند، مجهز بود.
به گفته کارشناسان، در صورت ورود آن به تاجیکستان، احتمال تلفات زیادی وجود داشت.
این هواپیما در پی قطع ارتباط ماهواره‌ای با خلبانی، که از پایگاهی در آمریکا آن را اداره می‌کرد، از کنترول خارج شده است.
اطلاعات محرمانه منتشرشده حاکیست که نیروهای آمریکایی تعداد زیادی از هواپیماهای کوچک بیخلبان را، مانند "Raven" و "Desert hawk" تا آن زمان از دست داده بودند، اما این برای نخستین بار بوده است که یک هواپیمای "Reaper" از کنترل خارج و نابود شده است.
سایت رسمی نیروهای هوایی آمریکا 14 سپتامبر سال گذشته در باره سقوط یک هواپیمای بیخلبان MQ-9 خبری منتشر کرده بود.
اما در این خبر ذکر نشده بود که این هواپیما به سمت تاجیکستان روانه شده است. منابع نظامی آمریکا نوشته‌اند که سقوط این هواپیما در منطقه‌ای کوهستانی رخ داده و هیچ گونه تلفاتی برجا نگذاشته است.
هواپیمای "Reaper MQ-9" از هواپیماهای مدرنی است که در ارتفاع بلند و متوسط در فضا حرکت می‌کند و از ظرفیت شکاری بالایی برخوردار است.
نشر مدارک مربوط به این حادثه همراه با بیش از 90 هزار سند محرمانه در باره جنگ افغانستان اسباب نگرانی مقامهای بلندپای آمریکا را فراهم کرده است.
از جمله باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، در مورد درز این مدارک بشدت ابراز نگرانی کرده، ولی گفته است این مدارک اطلاعات جدیدی به دست نمی‌دهند.
مقامهای آمریکایی معتقد‌اند که افشای اطلاعات حساس از میدان جنگ ممکن است سرنوشت بعضی افراد و طرح برخی از عملیات جنگی را با خطر مواجه کند.

کد موسیقی برای وبلاگ