چهارشنبه 2 اردیبهشت 1388

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، سعید حسامی مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما در اولین همایش سراسری مسئولان وزارت راه و ترابری با ابراز خرسندی از سیاست‌های دولت نهم در 5/3 سال با اشاره به خرید 53 فروند هواپیما طی این مدت، اظهار داشت: با ورود 34 فروند هواپیما به ناوگان ایران‌ایر تا پایان سال 87 و نیز ورود 19 فروند هواپیما در آینده نزدیک، رشد ناوگان این شرکت طی سالهای اخیر نسبت به 27 سال بعد از انقلاب، از نظر تعداد هواپیما، حدود 1/8 برابر بوده است.
مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما خاطرنشان کرد: با اصلاح مسیرهای پروازی، بالا بردن فعالیت‌ها و تکنیک‌های خلبانان، آموزش و مراقبت از عملکرد خلبانان، مدیریت وزن امکانات و تجهیزات داخل هواپیما و نیز انتخاب هواپیمای مناسب در مسیرها و فصل‌های مختلف صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف سوخت انجام شده است.
وی همچنین با اشاره به فروش بلیط الکترونیکی تأکید کرد: ایجاد زیرساخت‌های لازم در کلیه فرودگاه‌های داخلی و خارجی، سیستم کنترل کامپیوتری مسافرین، خروجی (DCS)، و موفقیت هما در سطح کشورهای هواپیمایی دنیا از نظر صدور بلیت الکترونیکی از دیگر اقدامات انجام شده در راستای اصلاح مصرف سوخت در این شرکت بوده است.
حسامی با اشاره به IOSA به عنوان یک نظام ارزیابی، اظهار داشت: این نظام توسط یاتا به‌منظور ارزیابی ایمنی عملیاتی و سیستم های کنترلی شرکت های هواپیمایی طراحی شده است و همچنین دریافت گواهینامه IOSA تا پایان سال 2008 برای کلیه اعضای یاتا الزامی و عدم دریافت آن موجب تعلیق عضویت شرکت هواپیمایی در یاتا بوده است.
وی اخذ گواهینامه IOSA (ممیزی ایمنی یاتا) را موفقیتی بزرگ برای هما عنوان و تصریح کرد: کمیسیون SAFA عبارت است از ایمنی هوانوردی اروپا، که وظیفه بررسی دقیق وضعیت ایمنی هواپیماهای غیراروپایی را که به اروپا سفر می‌کنند را دارا می‌باشد.
به گفته حسامی، بازرسی تمامی هواپیماهای هما و انطباق آن با استانداردهای اروپا موجب موفقیت بزرگ هما در کسب تأییدیه SAFA مبنی بر ایمن بودن و بلامانع بودن پروازهای هما به اروپا شده است.
وی در ادامه به مقایسه عملکرد همای دیروز با امروز پرداخت و تصریح کرد: در شهریورماه سال 1384 این شرکت 30 فروند هواپیما معادل 6 هزار و 117 صندلی داشت که همگی آنها مخصوص حمل مسافر بودند.
وی با اشاره به میانگین سالانه خرید هواپیما 2/1 فروند پس از انقلاب اسلامی تا شهریور 84، گفت: عملکرد این شرکت در ورود تعداد صندلی در همین مدت معادل سالانه 236 صندلی هواپیما بوده است.
حسامی ادامه داد: با شروع فعالیت دولت نهم شرکت هواپیمایی هما به موفقیت‌های زیادی دست یافته که می‌توان به افزایش تعداد هواپیماهای این شرکت به 64 فروند هواپیما و افزایش تعداد صندلی‌ها به 11 هزار و 702 صندلی اشاره کرد.
مدیر عامل ایران‌ایر خاطرنشان کرد: این شرکت در سال‌های گذشته موفق شده تعداد هواپیماهای باری خود را به 3 فروند افزایش داده و از مهر سال 84 تا فروردین 88 میانگین سالانه خرید هواپیما را 7/9 فروند ارتقاء دهد.
وی افزود: در همین مدت میانگین سالانه خرید صندلی پرواز به یک هزار و 476 صندلی افزایش یافته و از خروج 12 فروند هواپیما معادل 3 هزار 322 صندلی جلوگیری بعمل آمده است.
حسامی گفت: علاوه بر این بازگشت 2 فروند هواپیمای بوئینگ به ناوگان معادل 592 صندلی از دیگر اقدامات هما در سال‌های اخیر بوده است.
حسامی در ادامه ضمن تشریح عملکرد هواپیمایی جمهوری‌ اسلامی‌ ایران، در پروازهای داخلی و بین‌المللی، افزود: در سال 87 تعداد مسافر حمل شده 8 هزار و 85 نفر، تعداد صندلی عرضه شده 9 هزار 869 صندلی، مقدار بار حمل شده 42 هزار و 526 تن، پست حمل شده 5 هزار و 117 تن، مسافر کیلومتر حمل شده 9 هزار 637 میلیون، صندلی کیلومتر عرضه شده 12 هزار 345 میلیون، ضریب ظرفیت مسافری 1/78، تعداد پرواز 59 هزار 719 پرواز و ساعت پرواز مولد درآمد 111 هزار و 96 ساعت پرواز بوده است.
حسامی در پایان در خصوص فعالیت‌ها و تعمیرات در سال 87، اظهار داشت: در سال 87 پنج فروند هواپیما اورهال شده‌اند و در مجموع 182 ساعت بازرسی‌های دوره‌ای در رده‌های A,B,C انجام گرفته است.
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8802020791

کد موسیقی برای وبلاگ