X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
یکشنبه 3 خرداد 1388

بالگرد شاهد 285   

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سپاه پاسداران، در این رزمایش نسل جدید بالگردهای تهاجمی سبک شاهد با نام "شاهد 285 " ساخته شده توسط متخصصین توانمند نیروی هوایی سپاه به همراه سایر بالگردهای ساخت سپاه از سری شاهد به پرواز درآمدند و خلبانان سبزپوش و جان‌برکف نیروی هوایی سپاه مراحل مختلف عملیات هوایی این رزمایش شامل پرواز جمع، درگیری و رزم نزدیک، پشتیبانی نزدیک یگانهای زمینی، جابه‌جایی سریع فرماندهان و نیز هدف‌گیری تانکها و شناورهای دشمن فرضی را یکی پس از دیگری با موفقیت انجام دادند.
بالگرد تهاجمی سبک شاهد 285 که برای اولین بار در این رزمایش مورد استفاده قرار گرفت با دوکاربری هوایی و دریایی از جدیدترین دستاوردهای پروژه بزرگ شاهد محسوب می‌شود و بر اساس نیازهای حال و آینده نیروهای مسلح و با فناوری صددرصد بومی پس از پشت سر گذاشتن مراحل تحقیقاتی و طی تستها و آزمایش‌های گوناگون اکنون در مرحله تولید انبوه قرارگرفته است.
ابعاد کاملاً آیرو دینامیک، تحرک عملیاتی، چالاکی فوق‌العاده، قابلیت عملیاتی شدن سریع، کارآیی بالا، حمل انواع راکت‌های ضد زره، ضدشناور و انواع تیربارها از ویژگی‌های منحصر به فرد بالگرد شاهد 285 است که با کلیه شرایط جغرافیایی کشور نیز سازگاری دارد.
پدافند هوایی متحرک در برابر پرنده‌های دشمن، حضور در تیم‌های شناسایی ـ آتش، انهدام مواضع زمینی و اهداف دریایی از ماموریتهای پیش‌بینی شده این بالگرد به شمار می‌رود و در آینده نزدیک نیز در ماموریتهای درگیری در مناطق مرزی و ناامن سازی محیط‌های عملیاتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
در پایان این رزمایش تعدادی بالگرد از نوع "شاهد 278 " به ناوگان نیروی هوایی سپاه تحویل شد.
شاهد 278 بالگردی چندمنظوره است که قبلاً در مرکز تحقیقات نیروی هوایی سپاه طراحی و نمونه‌سازی شده و تولید آن نیز در صنعت هوایی کشور با موفقیت انجام شده است.
استفاده از سامانه‌های جدید ناوبری و ایمنی بالای این بالگرد امکان استفاده از آن را در ماموریتهای غیر نظامی نظیر کنترل ترافیک، آمبولانس هوایی، کنترل خطوط نفت و گاز ، برق و همچنین حفاظت از محیط زیست میسر کرده است.
همچنین بکارگیری مواد پیشرفته کامپوزیت در ساخت ملخ و بدنه و نیز سهولت تعمیر و نگهداری و امکان استفاده در پایگاههای نزدیک به مناطق درگیری، این بالگرد را در ردیف کارآمدترین بالگردهای پیشرفته حال حاضر دنیا قرار داده است.
پروژه بالگردهای شاهد از سال 1378 توسط مرکز تحقیقات صنایع هوایی شاهد وابسته به سازمان جهاد خودکفایی نیروی هوایی سپاه با ساخت بالگرد شاهد 278 آغاز شد و با توصیه ویژه فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای ادامه پیدا کرد که حاصل آن طراحی، ساخت و تولید انواع بالگردها با دامنه کاربری‌های گسترده و متنوعی است که در مقاصد گوناگون در ناوگان هوایی کشور مورداستفاده قرار می‌گیرد.
به این ترتیب جمهوری اسلامی ایران با دستیابی کامل به دانش فنی طراحی و ساخت انواع بالگرد در زمره معدود کشورهای دارنده این تکنولوژی فوق پیشرفته قرار گرفت.  

بالگرد شاهد 285  
بالگرد شاهد 285  

نظر وبلاگ:دوستان عزیز امروز نقطه عطفی خواهد بود در صنعت هلی کوپتر سازی کشورمان ایران زیرا شروع به ساخت هلی کوپتر هایی با ماهیت نظامی نموده ایم اگرچه این هلی کوپتر بر مبنای بل ۲۰۶ جت رنجر  و بل ۲۰۹ساخته شده ولیکن تغییرات آیرودینامیکی داده شده و استفاده از صفحه های نمایشگر دیجیتالی و تک سرنشین بودن و باریک بودن عرض هلی کوپتر فوق و... بیانگر صرف هزینه و تلاش شبانه روزی کارشناسان با تجربه کشورمان دارد که می توانند با استفاده از تجربیات گذشته و اطلاعاتی که از ساخت این هلی کوپتر بدست آورده اند در آینده جهت ساخت هلی کوپترهای پیشرفته تر استفاده نمایند.همچنین با توجه به تهدیدات پیشرو و نا امنی های موجود در مناطق مرزی و محدودیت های موجود در هلی کوپتر های کبری هوانیروز این هلی کوپتر ها می توانند نقش بسزائی در از بین بردن تهدیدات فوق داشته باشند البته به شرطی که خط تولید آنها راه اندازی گردد و صرفا به ساخت تعداد محدودی از آنها بسنده نگردد.در پایان باید به این نکته اشاره کنیم اگرچه هلی کوپتر فوق در حد هلی کوپتر های نظامی رده اول جهانی نیست ولیکن باید اجازه داد تا صنعت نظامی کشور با طراحی و اجرای پروژه هایی این چنین خود را جهت برداشتن گام های بزرگتر آماده سازد. با تشکر از تلاش همه دست اندرکاران پروژه مذکور.

کد موسیقی برای وبلاگ