چهارشنبه 11 شهریور 1388

عصر ایران - شرکت برخی کشورهای عربی در رزمایش سالانه جنگ هوایی " پرچم قرمز " به همراه نیروی هوایی ایالات متحده در سال های اخیر روند رو به رشدی داشته است .

 رزمایش امسال هم از 24 اوت تا 2 سپتامبر بود که در آن یگان هایی از نیروی هوایی امارات متحده عربی شرکت داشتند که در پایگاه " نلیس " درصحرای نوادا برگزار شد .

البته ایالات متحده یک «مرکز جنگ هوایی» در امارات مشابه پایگاه هوایی نلیس نوادا ساخته است .

در این مرکز خلبانان جنگی از کشورهای عربی خلیج فارس آموزش می بینند و نیروی هوایی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و خاورمیانه در این مرکز به تبادل اطلاعات با یکدیگر می پردازند .

 با این حال امارات متحده عربی از امسال و برای نخستین بار با اعزام خلبان های اسکادران های جنگنده اف 16 خود ، در مانورهای جنگ هوایی پرچم قرمز در پایگاه نلیس در صحرای نوادا شرکت کرده است .

 حضور کشور های عربی در مانورهای سالانه جنگ هوایی در آمریکا از زمان پرزیدنت بوش و از وقتی مطرح شد که موضوع احتمال انجام حمله نظامی آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران و افزایش نگرانی کشورهای عربی منطقه از احتمال درگیر شدن در یک جنگ ناخواسته با ایران افزایش یافت.

 در این راستا ایالات متحده در سال 2007 پیشنهاد ارتقای قابلیت های نظامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را به رهبری عربستان و امارات را ارایه داد .

 این پیشنهاد که حاوی یک " پکیج " تسلیحاتی 20 میلیارد دلاری در مدت 10 سال ارایه شده بود با موافقت کشورهای عربی منطقه مواجه شد و هدف اصلی آن در واقع ارتقای توان نظامی ( به ویژه توان هوایی ) کشورهای عربی برای مقابله با برتری نظامی ایران در منطقه است .

همکاری های امارات با ایالات متحده و فرانسه و خریدهای کلان تسلیحاتی این کشور به ویژه در زمینه صنایع هوایی و هواپیماهای جنگنده جای هیچ شک و تردیدی باقی نمی گذارد که این شیخ نشین فدرال حاشیه جنوبی خلیج فارس اهداف و مقاصدی بلند مدت تری را در سر می پروراند که مرکز ثقل تمامی تلاش های آن مقابله با برتری نظامی ایران و مهار قابلیت های دفاعی و موشکی ایران است .

انعقاد قرار داد احداث پایگاه دریایی فرانسه در امارات و نیز خرید های کلان تسلیحاتی ( به ویژه جنگنده های رافایل فرانسوی ) از اقدامات امارات متحده عربی برای مهار قابلیت دفاعی ایران در منطقه است .

خبرگزاری یونایتد پرس در گزارشی درباره شرکت امارات در مانور جنگ هوایی پرچم قرمز در پایگاه نلیس نوادا در آمریکا نوشته است : " شرکت نیروی هوایی امارات در رزمایش جنگ هوایی پرچم قرمز در آمریکا و نیز تلاش این کشور برای افزایش توان شعاع عملیاتی نیوری هوایی این کشور، تلاشی برای مقابله با برنامه های رو به گسترش ایران در زمینه توسعه موشک های دور برد بالستیک و برنامه های هسته ای است ".

 این خبرگزاری می نویسد : " از دیگر کشورهای خاورمیانه که در سال های گذشته در مانور جنگ هوایی پرچم قرمز آمریکا شرکت می کنند می توان به اسراییل ، مصر ،عربستان و اردن اشاره کرد . " بر اساس گزارش اخیر هفته نامه " جینز دیفنس " چند تیم خلبان و کمک خلبان جنگنده های اف 16 اماراتی به علاوه چند کادر خدمه غیر پروازی نیروی هوایی این کشور برای انجام این مانور به مدت دو هفته در باند پروازهای نظامی فرودگاه بین المللی " تکسون " در آریزونای آمریکا آموزش دیده اند .

 امارات متحده عربی 60 جنگنده اف 16 آمریکا در اختیار دارد . امارات همچنین اخیرا قرار دادی برای خرید جنگنده های رافایل فرانسوی با پاریس منعقد کرده است .

نیروی هوایی امارات از 8 سال پیش 14 فروند جنگنده اف 16 مدل های " ای و اف " خود را در فرودگاه " تکسون " آریزونا مستقر کرده است و در این مرکز هوایی تا کنون چندین تیم پروازی و خدمه غیر پروازی نیروی هوایی امارات اموزش دیده اند

کد موسیقی برای وبلاگ